System faktoringowy

Gotowy system do wdrożenia z możliwością dopasowania do Twoich potrzeb.

Kompleksowa platforma dla firm faktoringowych

PRAGMA FAKTORING S.A. to firma, która jest obecnie najważniejszym faktorem spoza sektora bankowego. Posiada szeroką paletę usług finansowych skierowanych do MŚP, startupów i jednoosobowych działalności gospodarczych. Biznes Pragmy jest oparty w pełni na innowacyjnym systemie pozwalającym na przeprowadzenie decyzji kredytowych i finansowych w całkowicie zautomatyzowanej formie on-line.

Rezultat wdrożenia automatyzacji i robotyzacji procesów.

328

Liczba klientów 2016 rok

840

Liczba klientów 2018 rok

36 tys

Ilość sfinansowanych faktur 2016 rok

154 tys

Ilość sfinansowanych faktur 2018 rok

Potrzeba Klienta

W 2015 roku Pragma Faktoring S.A. zleciła Mint Software realizację nowego systemu faktoringowego dla ich wszystkich produktów i usług. Dotychczasowy system faktora miał wąski zakres: pracownicy byli zmuszeni do realizowania wielu zadań odręcznie, a ponadto wiele zagadnień nie było w ogóle wykonalnych. Hamowało to rozwój procesów biznesowych, zmniejszało wydajność Pragmy i pogarszało jej wizerunek na tle konkurencji.

Zadania i cele

Przygotowanie systemu faktoringowego, który posiadałby wszystkie funkcje uprzedniego programu, ale byłby w pełni zautomatyzowany, osadzony on-line, zbudowany w oparciu o nowoczesne technologie i rozwiązania fin-tech.

Stworzenie skalowalnej architektury, która dawałaby się rozbudowywać poprzez ciągłe dokładanie funkcji systemu w zależności od potrzeby klientów i zmienności rynku.

Automatyzację rozliczeń bez udziału papierowych dokumentów – cała obsługa klienta księgowo-rozliczeniowa miała odbywać się on-line.

Przygotowanie algorytmów prowizyjnych dostosowujących najlepszą cenę oferowaną klientowi do faktycznego kształtu transakcji, z uwzględnieniem także jej zmiany.

Wsparcie działu ryzyka poprzez zautomatyzowanie i zwiększenie ilości informacji gospodarczych pobieranych z różnych zewnętrznych źródeł.

Stworzenie systemu, który mógłby obsługiwać zdecydowanie szerszy portfel i większą sprzedaż.

Zastosowane rozwiązanie

Aby wykonać aplikację zgodną z zamysłem biznesowym klienta przez cały czas prowadziliśmy analizę systemową projektu zgodnie z założeniami Agile i wzorcem Domain-driven design.

Ponieważ zależało nam na skalowalności funkcjonalnej i wydajnościowej, dlatego kluczowe elementy systemu wykonaliśmy zgodnie ze wzorcem SOA (Service-oriented architecture), a ponadto są one w całości pokryte testami jednostkowymi PHPUnit.

Głównym celem było stworzenie systemu, który pokryje całość procesów biznesowych przedsiębiorstwa faktoringowego wraz z możliwością prowadzenia automatycznego finansowania on-line. W efekcie skonstruowaliśmy system, który obsługuje ponad 50 konfiguracji algorytmów prowizji i opłat naliczanych przy zdarzeniach takich jak: zmiany stanu umowy, rozliczenie dnia, rozliczenie wierzytelności. Część procesów rozliczeniowych jest realizowanych przy użyciu systemu kolejek RabbitMQ i wyspecjalizowanych serwisów, które realizują owe zadania w tle.

Dużym wyzwaniem było wykonanie przez nas:

pełnej obsługi potrąceń międzywalutowych wraz z ich zatwierdzeniem

obsługi wpłat regresowych;

obsługi procesu wysyłki środków i rozliczania przelewów zintegrowanych z bankowością elektroniczną wraz z pełnym wsparciem dla Split Payment

generatora dokumentów, m.in.: umów, potrąceń, zestawień przelewów;

wdrożenia pełnej funkcjonalności e-faktur wraz ze zautomatyzowanym potwierdzaniem korekt przez odbiorców.

Zależało nam na maksymalnym zautomatyzowaniu pracy administratorów i zminimalizowaniu kosztów utrzymania systemu, dlatego wdrożyliśmy konteneryzację z wykorzystaniem Dockera, co znacząco uprościło proces wdrażania nowych wersji aplikacji oraz zmian środowiskowych po stronie serwera.

Ważnym elementem całości rozwiązania było wykonanie warstwy raportowej systemu w formie Hurtowni Danych, która umożliwia wielowymiarową analizę danych finansowych wraz z elementami Fraud Detection System.

System Navi Faktoring umożliwił

Pracę w jednym, zintegrowanym środowisku z wewnętrzną infrastrukturą IT

Komunikację z klientem ze wsparciem omnichannel i nowoczesnymi kanałami digitalowymi, w tym również zapewnienie narzędzi dla sieci brokerskiej, automatyczne moduły sprzedażowe, linki afiliacyjne

Implementację procesów analizy ryzyka pozwalających na podniesienie rentowności przedsiębiorstwa (narzędzia dla analityków, moduł scoringowy, integracje z bazami informacji gospodarczych)

Daleko posuniętą automatyzację obejmującą procesy faktoringu i pokrewne: wsparcie procesu sprzedaży (obsługa wniosków, umów i integracja z CRM), obsługę operacji i rozliczeń (integracje z systemami księgowymi, płatności i przelewy, rozliczanie spłat, automatyczne procesy rozliczeniowe wynagrodzeń, odsetek oraz umów), jak również finansowania (zarządzanie limitami finansowania, proces akceptacji transz i ubezpieczania należności)

Kompleksową obsługę całego procesu faktoringowego w różnych formach faktoringu oraz zróżnicowanych produktów finansowych

Ograniczenie pracy manualnej (automatyczne narzędzia pozwalają na kilkukrotne przyspieszenie pracy analityka; zaimplementowany workflow i elektroniczne dokumenty skracają czas procedowania i zwiększają efektywność sprzedaży).

Generowanie raportów (predefiniowane raporty, podglądy klientów i dashboardy managerskie. Dodatkowo możliwe podłączenie dodatkowych narzędzi do raportowania)

Korzyści dla Klienta

Stary system posiadał zaledwie 20% funkcji obecnego; nie była możliwa jego dalsza rozbudowa, obsługa procesu wniosków kredytowych on-line, integracja z dostawcami danych i z bankowością elektroniczną;

Zautomatyzowanie procesu: cała komunikacja z klientem przebiega on-line, dlatego decyzje podejmowane są w bardzo krótkim czasie – w ciągu zaledwie godziny klient może sprzedać fakturę i otrzymać na przelew na swój rachunek

Wszystkie procesy zostały zamknięte w jednym systemie – zarówno zarządzanie, jak i procesowanie;

Pragma Faktoring S.A dogoniła i prześcignęła konkurencję; firma posiada w tym momencie najszerszą paletę produktów i usług, a ich system charakteryzuje największa ilość funkcjonalności

Stworzona aplikacja pozwoliła zmniejszyć znacznie koszty operacyjne świadczonych usług, a co za tym idzie: firma jest w stanie zaoferować klientom niższe ceny

Ograniczenie szkodowości portfela, które umożliwia zdobycie lepszych klientów, dotarcie do szerszej grupy kontrahentów, w tym do przedsiębiorców o coraz niższym profilu ryzyka

Nasi programiści o systemie

Marcin Walczuch, PM Mint Software

Stworzona przez nas platforma wykonuje każdego dnia ponad 100 000 operacji, oszczędzając czas i pieniądze. Wspiera działalność handlową, obsługę wniosków i umów kredytowych wraz z procesami naliczania prowizji.
Wbudowany w platformę moduł rozliczeniowy zautomatyzował i przyspieszył przygotowanie dokumentów księgowych i wymianę informacji z bankami oraz systemami księgowymi.

Referencje od naszego klienta

Tomasz Boduszek, Prezes Zarządu Pragma Faktoring SA

Mint Software mocno zrozumiał nasz biznes: wykrywał nasze potrzeby biznesowe, wychodził z inicjatywą i podpowiadał odpowiednie rozwiązania. Dzięki temu wykreowaliśmy program, który daje nam szansę na osiągnięcie dużego sukcesu. To od nas zależy, czy będziemy w stanie wykorzystać w pełni możliwości stworzonego systemu – programu, którego nie da się kupić na rynku, bo tak kompleksowy produkt dotychczas nie istniał. Mint Software stworzył system o wysokiej i unikatowej jakości.

Co możemy zrobić dla Ciebie ?

Masz pomysł, działający system, a może potrzebujesz dedykowanego oprogramowania bądź automatyzacji i robotyzacji procesów?

Skontaktuj się z nami już teraz.

Jesteśmy dla Ciebie

Jesteśmy dla Ciebie

+48 608 007 200

Wyślij nam maila

Wyślij nam maila

biuro@mintsoftware.pl

Poniedziałek - Piątek

Poniedziałek - Piątek

8:00 – 19:00

Mint Software

Mint Software

ul. Jasnogórska 23
31-358 Kraków

Powiedz nam jak możemy Ci pomóc ?


Odpowiemy do 24h

Na adres email bądź telefon jaki podałeś w formularzu.

Skontaktujemy się z Tobą

Rozmowa pomaga w wyznaczeniu celów projektu. Nasi specjaliści doradzą i wysłuchają Twoich potrzeb. Skontaktujemy się z Tobą, aby omówić szczegóły projektu.

Doradzimy i wycenimy

Dbamy o jakość, skalowalność oraz zgodność z wzorcami inżynierii oprogramowania. Podejście biznesowe do projektu to nasza codzienność.