System do mikrofaktoringu i finansowania zakupów B2B online

Gotowy system do wdrożenia z możliwością dopasowania do Twoich potrzeb.

Wielofunkcyjna platforma wyspecjalizowana w dystrybucji produktów finansowych on-line, dostępna 24/7

System informatyczny wspierający operacyjnie procesy sprzedaży usług finansowania oraz obsługi klientów – użytkowników. Umożliwia inicjację oraz finalizację procesu sprzedaży aż do uruchomienia wypłaty środków w 100% on-line, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem PRAGMA GO. Może obsługiwać ruch pochodzący ze zdywersyfikowanych kanałów dystrybucji oraz funkcjonować w dowolnej polityce wizualnej jako white label dla firm o różnej skali działalności. Platforma z założenia jest otwarta na wdrożenia kolejnych produktów finansowych.

Rezultat wdrożenia automatyzacji i robotyzacji procesów.

15,6 mln zł

Wartość sfinansowanych faktur 1 Q 2017

53,4 mln zł

Wartość sfinansowanych faktur 2 Q 2018

8 mln zł

Portfel 1 Q 2017

30 mln zł

Portfel 2 Q 2018

463

Liczba klientów 1-3 Q 2017

698

Liczba klientów 1-3 Q 2018

0,8 mln zł netto

Rentowność 1 Q 2017

1,7 mln zł netto

Rentowność 2 Q 2018

Potrzeba Klienta

Projekt trafił do Mint Software ze względu na zmianę strategii Pragma Faktoring S.A. w drugiej połowie 2016 roku, kiedy to firma ta zaczęła budować ofertę mikrofinansowania, których obsługa oparta jest w dużym stopniu na automatycznych rozwiązaniach IT. Wynikało to wprost ze strategii objętej przez klienta: pójście w kierunku produktów o mniejszych nominałach obsługiwanych systemowo, niższymi kosztami operacyjnymi w oparciu o narzędzia i technologie IT wraz z integracjami przez API.

Zadania i cele

Zbudowanie procesu finansowania pojedynczych faktur on-line klienta – stworzenie formularza, który pozwala na pozyskanie klienta on-line na zasadzie short-term (pragma.pl/sprzedaj fakturę) poprzez inicjowanie procesu sprzedaży, weryfikację tożsamości on-line (przelew weryfikacyjny), złożenie wniosku w głównym systemie Navi Pragma, dostosowanie do nowego strumienia biznesu

Wdrożenie systemu oceny ryzyka, ścieżek scoringowych oraz automatycznych ratingów dla klientów

Redukcja nakładu czasu: przeniesienie wszystkich usług mikrofinansowania do przestrzeni on-line tak, aby klienci MSP, instytucji finansowych i dystrybutorów mogli w zaledwie 2 godziny otrzymać na konto potrzebne pieniądze

Stworzenie bezpiecznej, wieloproduktowej platformy, łatwej w użyciu i zgodnej z wymogami UX, integrowalnej przez API i wielokanałowej

Zastosowane rozwiązanie

Zasadniczym priorytetem przy tworzeniu aplikacji było high availability. Zastosowaliśmy technologię mikroserwisową, która umożliwiła nam wydzielenie serwisu służącego do walidacji i przyjmowania wniosków oraz obsługę partnerów zewnętrznych poprzez REST API, jak i serwisu frontowego napisanego w technologii React.js.

Część front-endowa została zaprojektowana w sposób przyjazny dla klienta, aby użytkownik mógł składać wnioski bez potrzeby osobistego kontaktu z doradcą. Kwestia user experience jest w tego typu strategiczna, dlatego zgodnie z zaleceniami klienta wdrożyliśmy narzędzie monitorujące ruch użytkowników, które pozwala śledzić zachowania praktycznie w czasie bieżącym i udoskonalać produkt po przedstawieniu zaleceń klientowi. W ten sposób maksymalizujemy wydajność i użyteczność aplikacji, jak i minimalizujemy problemy związane ze składaniem wniosku i stratami ruchu.

Dzięki zastosowaniu w serwisie obsługującym składanie wniosków najnowszych technologii, takich jak Symfony 4.1 czy PHP7.3 mogliśmy w pełni go przetestować zarówno testami jednostkowymi, jak i behawioralnymi. Z kolei technologia Behat pozwoliła nam na pełne przetestowanie aplikacji pod kątem wydajności, jak i poprawności działania serwisu.

Najnowsza wersja PHP 7.3 pozwala na zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa aplikacji. Technologia mikroserwisowa i wykorzystanie Symfony 4.1 pozwoliły nam na wystawienie API REST tak, aby potencjalni partnerzy mogli się zintegrować z nami poprzez ich aplikacje. Dzięki temu składanie formularzy jest elastyczne a każdy, kto chce się zintegrować i złożyć wniosek ma do dyspozycji dwie ścieżki: brandowany formularz lub API.

Wdrożenie

Po szeregu konsultacji i warsztatów, analizie otoczenia zewnętrznego, potrzeb klientów, głównych trendów produktów i usług finansowych oraz dostępności nowych technologii rozwój technologiczny Pragma GO stał się strategicznym projektem Pragma Faktoring S.A. Użyteczność platformy pozwoliła klientowi zbudować przewagę konkurencyjną najszerszej oferty mikrofinansowania on-line na rynku.

Poprzez konsultacje z działami: handlowym, operacyjnym, ryzyka wraz z zespołem analityków biznesowych z Mint Software krok po kroku tworzyliśmy specyfikację poszczególnych produktów, które stanowiły później podstawę do uruchomienia procesu produkcyjnego. Podczas setek spotkań warsztatowych wykuwały się poszczególne elementy wszystkich trzech produktów.

Etapy realizacji produktów:

mikrofaktoring

nanofaktoring

limit zakupowy

Korzyści dla Klienta

Intuicyjny proces zawierania umowy w pełni on-line, wraz z autoryzacją mailem bądź SMSem, gwarantujący decyzję o finansowaniu do 2 h

Brak pisemnych wniosków i oświadczeń

Zamiana faktury na gotówkę w 2 godziny – wszystkie wypłaty realizowane przelewem ekspresowym

Automatyzacja scoringu spiętego z bazami danych

Komunikacja automatyczna ze stronami transakcji

Rozwój usług mikrofinansowania

Dywersyfikacja źródeł przychodu i modeli finansowania

Możliwość obsługiwania jak najszerszej gamy produktów

Ogromna przewaga nad konkurencją

Oszczędności wynikające z automatyzacji procesu

Potencjał na skalowalność wszystkich produktów

Nasi programiści o systemie

Bartłomiej Zając, Architekt Rozwiązania, Mint Software

Widząc zapotrzebowanie na zwiększenie dostępności systemu, postanowiliśmy wydzielić mikroserwis, który na chwilę obecną jest w stanie przyjąć ok. 1000 wniosków na sekundę. Ciągły rozwój aplikacji zwiększy zarówno bezpieczeństwo, jak i performance aplikacji.

Referencje od naszego klienta

Daniel Mączyński, Wiceprezes Zarządu Pragma Faktoring S.A.

Dzięki skutecznej realizacji projektu przez Mint Software nasza firma posiada na dzień dzisiejszy najszerszą ofertę usług pozyskiwanych i obsługiwanych on-line, co stanowi główny element przewagi nad konkurencją Pragmy Faktoring S.A. Dzięki temu linia Pragma GO jest dzisiaj najszybciej rozwijającą się linią biznesową w grupie Pragma.

Co możemy zrobić dla Ciebie ?

Masz pomysł, działający system, a może potrzebujesz dedykowanego oprogramowania bądź automatyzacji i robotyzacji procesów?

Skontaktuj się z nami już teraz.

Jesteśmy dla Ciebie

Jesteśmy dla Ciebie

+48 608 007 200

Wyślij nam maila

Wyślij nam maila

biuro@mintsoftware.pl

Poniedziałek - Piątek

Poniedziałek - Piątek

8:00 – 19:00

Mint Software

Mint Software

ul. Jasnogórska 23
31-358 Kraków

Powiedz nam jak możemy Ci pomóc ?


Odpowiemy do 24h

Na adres email bądź telefon jaki podałeś w formularzu.

Skontaktujemy się z Tobą

Rozmowa pomaga w wyznaczeniu celów projektu. Nasi specjaliści doradzą i wysłuchają Twoich potrzeb. Skontaktujemy się z Tobą, aby omówić szczegóły projektu.

Doradzimy i wycenimy

Dbamy o jakość, skalowalność oraz zgodność z wzorcami inżynierii oprogramowania. Podejście biznesowe do projektu to nasza codzienność.