Optymalizacja i automatyzacja procesów e-commerce

WYPRZEDAZBIELIZNY.PL to marka należąca do Kontri Sp. z o.o. posiadającej sieć sklepów internetowych.

Firma ta działa w branży e-commerce zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym, od czerwca 2006 roku. Zajmuje się sprzedażą detaliczną oraz hurtową.

Rezultat wdrożenia rozwiązań specjalistów Mint Software.

Założenia

2,2%

Współczynnik konwersji

Wyniki 2018

9,63%

Współczynnik konwersji display 9,63%

10%

Wzrost średniej wartości zamówienia

2,72%

Współczynnik konwersji (other)

Potrzeba Klienta

Z punktu widzenia klienta, niezbędne było przystosowanie aplikacji www.wyprzedazebielizny.pl do zmieniającego się rynku e-commerce, na którym coraz większe znaczenie odgrywają urządzenia mobilne. Poprzednia wersja systemu była tworzona w czasach, gdy nikt jeszcze nie myślał o sprzedaży czegokolwiek przy użyciu smartfonów, stąd też nie była dostosowana do innych urządzeń niż te desktopowe.  

 

Nieodzowne stało się utworzenie nowej wersji, zgodnej z RWD i najnowszym stanem badań UX. Dodatkowo, system wymagał aktualizacji przestarzałych technologii i bibliotek, które umożliwiłyby stworzenie sprawnego sklepu na smartfony oraz pozwoliły wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dają nowoczesne przeglądarki internetowe, HTML5 oraz JavaScript.  

Ponadto, w związku z ciągle rosnącym zainteresowaniem i ruchem w witrynie, sklep potrzebował wzrostu wydajności działania.

Zadania i cele

Wdrożenie nowej aplikacji front-end i skomunikowanie jej poprzez API z monolitycznym rozwiązaniem e-commerce wykonanym w Zend Framework 1

RWD – udostępnienie sklepu na urządzeniach mobilnych

Dynamiczny listing produktów, upgrade filtrowania produktów, zmiana sposobu prezentowania wyników

Modernizacja karty produktów oraz koszyka

Przeorganizowanie struktury znaczników HTML pod kątem SEO

Wprowadzenie nowego, frontendowego mechanizmu wyświetlania komunikatów z rozdzieleniem na komunikaty sukcesu, błędu, ostrzeżenia

Rozwój dedykowanego CMS, nowe typy widgetów (w tym różne wariacje banerów responsywnych – klasyczne, z licznikiem końca promocji, infoboxy z dowolnymi treściami oraz listingi produktów) oraz strony statyczne, których rolę do tej pory pełniły zwykłe artykuły

Zmniejszenie długu technologicznego i wydłużenie żywotności aplikacji

Przejście na kod kompilowany, dziesięciokrotna redukcja ilości i złożoności kodu na froncie przy jednoczesnym poszerzeniu funkcjonalności

Migracja rozwiązania Zend Framework do nowszej, szybszej i bezpieczniejszej wersji PHP (podniesienie do 5.6)

Stworzenie dedykowanego dashboardu panelu „Moje konto”, rozbudowa mechanizmu sortowania i filtrowania zamówień

Zastosowane rozwiązanie

Po konsultacjach zespołu Mint Software z zespołem Kontri oraz specjalistami UX z Edisondy, przygotowaliśmy projekt rozwiązania spełniający zarówno potrzeby biznesowe klienta, jak i oczekiwania konsumentów docelowych — korzystających z e-commerce.

Nową aplikację front-end RWD postanowiliśmy wykonać w technologiach ReactJS+ Redux, Boostrap4, Symfony Framework, skomunikowanej przy użyciu REST API ze starym systemem e-commerce wykonanym w Zend Framework.

Wdrożenie

Zadanie wykonaliśmy poprzez rozdzielenie starej aplikacji back–end napisanej w Zend Framework od nowego front-endu. Zaimplementowaliśmy mechanizm Load Balancing, dzięki któremu udało się trzykrotnie zwiększyć wydajność systemu. Zmigrowaliśmy całość rozwiązania na nowe, zwirtualizowane środowisko serwerowe w klastrze. Opracowaliśmy rozproszoną architekturę serwerową.

Równocześnie stworzyliśmy testy automatyczne ścieżek krytycznych. Przeorganizowaliśmy struktury layoutów zgodnie z najnowszymi zaleceniami UX. Dokonaliśmy refaktoringu ścieżki zakupowej pod kątem wydajności. Wdrożyliśmy nowy, przyjazny dashboard w panelu klienta. Zaimplementowaliśmy mechanizmy zatrzymywania użytkownika na stronie sklepu.

Przygotowaliśmy ujednolicony proces deploymentu aplikacji oraz pozostałych, pochodnych z jej rodziny. Wdrożyliśmy system migracji bazodanowych, umożliwiający utrzymywanie spójności bazy danych.

Zrefaktoryzowaliśmy kod i poprawiliśmy dotychczasowe standardy jego wytwarzania, co przełożyło się na zwiększenie elastyczności aplikacji oraz  usprawnienie realizacji dalszych zmian rozwojowych. Wykorzystaliśmy nowoczesną, modułową technologię ReactJS+ Redux, poprawiając możliwości i wydajność frontu, a także zwiększając kompatybilność aplikacji z różnymi rodzajami przeglądarek.

Wdrożyliśmy framework frontowy Bootstrap4. Wprowadziliśmy wektorowe elementy interfejsu — wsparcie dla ekranów wysokiej rozdzielczości. Przeszliśmy na asynchroniczny model wymiany danych w kluczowych miejscach sklepu (bez konieczności przeładowania całości strony). Przenieśliśmy moduł Dependency Injection z frameworka Symfony3 i uruchomiliśmy automatyczny deployment.

Przygotowaliśmy cykliczne mechanizmy backendowe przygotowujące dane potrzebne do działania frontendu, co umożliwiło zwiększenie wydajności działania całego e-commerce ze względu na zmniejszenie liczby niepotrzebnych zapytań do bazy danych.

Korzyści dla Klienta

Bezproblemowe i wygodne użytkowanie e-commerce na urządzeniach mobilnych

Zwiększenie użyteczności i przejrzystości e-commerce na urządzeniach desktopowych

Standaryzację pod kątem współpracy z wieloma przeglądarkami

Znaczne zwiększenie wydajności sklepu, a w szczególności procesu zakupowego, przez odciążenie backendu z wykonywania części zadań

Uelastycznienie wymiany informacji z backendem aplikacji poprzez komunikację za pomocą danych w formacie JSON

Wprowadzenie ujednoliconego systemu komunikatów użytkownika o błędach, powodzeniu i ostrzeżeniach

Dostosowanie do nowoczesnych standardów i przyzwyczajeń użytkowników, związanych ze sposobem korzystania z aplikacji webowych

Nasi programiści o systemie

Grzegorz Boczar, PHP Solution Developer Mint Software

W świecie dynamicznie rozwijających się technologii, wyprzedazebielizny.pl zostawały w tyle za konkurencją, tracąc dostęp do sporej, ciągle zwiększającej się części rynku, pochłoniętej trendem mobile. Wdrożenie nowych narzędzi, optymalizacja wydajnościowa oraz, przede wszystkim, zaprojektowanie serwisu zgodnie z ideą RWD sprawiły, że nowe wyprzedazebielizny.pl zyskały wszystko to, co potrzebne, żeby konkurować z najlepszymi w branży.

Referencje od naszego klienta

Andrzej Ciulkin, Prezes Kontri Sp. z o.o.

Zdecydowaliśmy się na Mint Software bo najważniejsze dla nas było bezpieczeństwo, stabilność i ciągłość w rozwoju oprogramowania. Istotny był również fakt, że w zespole pracują programiści, którzy mają za sobą kilkuletnie doświadczenie w rozwoju dedykowanych rozwiązań w branży e-commerce.

Co możemy zrobić dla Ciebie ?

Masz pomysł, działający system, a może potrzebujesz dedykowanego oprogramowania bądź automatyzacji i robotyzacji procesów?

Skontaktuj się z nami już teraz.

Jesteśmy dla Ciebie

Jesteśmy dla Ciebie

+48 608 007 200

Wyślij nam maila

Wyślij nam maila

biuro@mintsoftware.pl

Poniedziałek - Piątek

Poniedziałek - Piątek

8:00 – 19:00

Mint Software

Mint Software

ul. Jasnogórska 23
31-358 Kraków

Powiedz nam jak możemy Ci pomóc ?


Odpowiemy do 24h

Na adres email bądź telefon jaki podałeś w formularzu.

Skontaktujemy się z Tobą

Rozmowa pomaga w wyznaczeniu celów projektu. Nasi specjaliści doradzą i wysłuchają Twoich potrzeb. Skontaktujemy się z Tobą, aby omówić szczegóły projektu.

Doradzimy i wycenimy

Dbamy o jakość, skalowalność oraz zgodność z wzorcami inżynierii oprogramowania. Podejście biznesowe do projektu to nasza codzienność.