RPA to nie tylko roboty (fakty i mity)

24 lipca 2019 Anna

Pod skrótem RPA kryje się angielski termin Robotic Process Automation oznaczający zrobotyzowaną automatyzację procesów. Zakłada ona zastąpienie specjalnym oprogramowaniem konwencjonalnego pracownika wykonującego powtarzalne i czasochłonne zadania, takie jak pobieranie i kopiowanie danych czy logowanie się do systemu. Innymi słowy, RPA proponuje konkretne rozwiązania automatyzujące funkcjonowanie całej firmy.

Jakie są najpowszechniejsze mity o robotyzacji?

Stale wzrastająca popularność robotyzacji i automatyzacji doprowadziła do tego, że wokół tych pojęć nawarstwiło się wiele – mniej lub bardziej prawdziwych – informacji. Mimo iż świat wkroczył w XXI wiek prawie dwadzieścia lat temu, wiele osób, słysząc słowo „robot”, wciąż wyobraża sobie skomplikowane maszyny budowane na wzór człowieka rodem z filmów science fiction – tymczasem w procesie robotyzacji biorą udział zwyczajne oprogramowania, nieprzybierające ludzkich kształtów.

Wzmożone wprowadzanie RPA do przedsiębiorstw budzi obawy, że „roboty” mogą wkrótce całkowicie zastąpić tradycyjnych pracowników, przez co stracą oni szansę na zatrudnienie. W rzeczywistości jednak zadaniem robotyzacji nie jest wcale wyeliminowanie człowieka z szeregu działań prowadzonych w firmie, a jedynie ułatwienie mu codziennej pracy. W tym przypadku korzyści z RPA są oczywiste. Przede wszystkim oprogramowania wyręczają ludzi w najbardziej żmudnych i niewymagających myślenia zadaniach, dzięki czemu mogą się oni skupić na trudniejszych i bardziej odpowiedzialnych obowiązkach. Dotyczy to zwłaszcza wysoko wyspecjalizowanych fachowców, którzy niejednokrotnie muszą poświęcać swój czas na zadania znajdujące się znacznie poniżej ich kwalifikacji.

RPA – same korzyści

Wdrożenie RPA przynosi przedsiębiorstwu także wiele innych profitów, usprawniających działalność firmy. Wraz z przejęciem przez oprogramowania najbardziej powtarzalnych zadań znika ryzyko popełniania błędów spowodowanych przemęczeniem lub monotonią wykonywanych czynności, które często przydarzają się tradycyjnym pracownikom. Zauważalnie wzrasta także wydajność i efektywność firmy, ponieważ roboty RPA wykonują swoje zadania dokładniej i działają bezustannie, podczas gdy ludzie – aby dobrze wykonywać powierzone im obowiązki – potrzebują chwili wytchnienia w ciągu kilkugodzinnego dnia pracy. Robotyzacja może ponadto ustrzec przedsiębiorstwa przed brakiem pracowników biurowych.

Obszary wdrażania RPA

Dzięki swemu szerokiemu zastosowaniu roboty RPA mogą być wykorzystywane we wszystkich działach firmy, w których wykonuje się powtarzalne zadania i obsługuje duże ilości danych. 

Największym powodzeniem cieszy się automatyzacja biznesu w działach:

  • księgowości i finansów,
  • kontrolingu,
  • windykacji należności,
  • kadr i rekrutacji,
  • sprzedaży.

Obecność RPA w tych sektorach jest łatwa do zauważenia. Robotyzacja procesu rekrutacyjnego polega przede wszystkim na wyszukiwaniu przez oprogramowanie potencjalnych kandydatów i rozpatrywaniu dokumentów aplikacyjnych. Automatyzacja działu sprzedaży opiera się na mechanicznym wprowadzaniu zamówień i wniosków oraz ich analizowaniu. W procesach finansowych można się z kolei posłużyć robotami do księgowania faktur, windykacji należności, zamykania rachunków i analizowania wyciągów.

Pozostałe zalety

Zrobotyzowana automatyzacja procesów nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje, gdyż dzięki temu, że narzędzia RPA wykorzystują interfejs użytkownika (GUI) w istniejących systemach informatycznych, nie ma konieczności tworzenia dla nich specjalnych rozwiązań. Zdarza się, że przeszkodą na drodze wdrożenia RPA bywają obawy przed zbyt wysokimi kosztami, jakie pociągają za sobą te zmiany. W tym przypadku należy jednak pamiętać, iż taka inwestycja bardzo szybko się zwraca.

Podsumowanie

Robotyzacja to kolejny nieunikniony etap nieustannie postępującego rozwoju technologicznego, z którego chętnie korzystają kolejne przedsiębiorstwa. W pierwszej chwili proces ten może się wydawać skomplikowany i nieopłacalny, jednak w rzeczywistości korzystnie wpływa na działalność firmy w wielu obszarach.

Zobacz, w jaki sposób robotyzacja procesów zaowocowała wzrostem przychodów u naszych klientów.

Co możemy zrobić dla Ciebie ?

Masz pomysł, działający system, a może potrzebujesz dedykowanego oprogramowania bądź automatyzacji i robotyzacji procesów?

Sprawdź nasze usługi i umów się na spotkanie.