Robot przygotuje umowę leasingową
w godzinę!

3 października 2019 Anna

Aż dla 59% polskich firm z sektora MŚP leasing stanowi najważniejsze źródło finansowania – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską w 2018 roku. Taka forma umowy cieszy się dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców, mimo iż zazwyczaj zabiera bardzo dużo czasu. Dzięki oprogramowaniu do leasingu online z oceną ryzyka i generowaniem dokumentów umowy leasingowej możliwe jest jednak wyraźne skrócenie czasu ofertowania i zawierania umowy leasingowej.

Leasing – wieloetapowa procedura

W zwykłym trybie procedura zawarcia umowy leasingowej może potrwać nawet do dwóch tygodni. Składają się na nią poszczególne etapy:

  • dostarczenie przez klienta wymaganych dokumentów,
  • weryfikacja wiarygodności i ocena zdolności kredytowej wnioskodawcy,
  • weryfikacja dostawcy i przedmiotu leasingu,
  • podpisanie umowy z klientem.

Oczywiście, całość czynności związanych z leasingiem – wliczając wydanie decyzji, zapłatę za przedmiot leasingu i jego odbiór przez klienta – zajmuje jeszcze więcej czasu. Z tego względu tak istotne jest, aby oszczędzać go tam, gdzie jest to możliwe, aby pracownicy – dzięki pozbyciu się powtarzalnych zadań – mieli więcej czasu na pozyskiwanie nowego biznesu. Sposobem na to jest przeniesienie tego procesu do sfery online, co pozwoli na uporządkowanie i skoncentrowanie wszystkich działań w jednym miejscu.

W jaki sposób Mint Software przyspieszył ten proces?

W Mint Software dostrzegliśmy konieczność opracowania systemu, który zautomatyzowałby proces leasingu lub wynajmu i pozwolił na procedowanie umów całkowicie online. W ten sposób powstał Mint Leasing Online System – gotowa do wdrożenia platforma do wsparcia sprzedaży leasingu produktów z możliwością dopasowania do potrzeb klienta.

Aby przyspieszyć zawieranie umów leasingu lub wynajmu zastosowaliśmy szereg ulepszeń, które spowodowały wyraźne skrócenie poszczególnych etapów tego procesu.

Nasz system został podzielony na aplikację dostarczającą oferty leasingowe i aplikację nimi zarządzającą. W Panelu Administracyjnym operator wprowadza informacje o produkcie oraz szczegóły dotyczące oferty. Klient może samodzielnie wybrać przez Internet pakiet najlepiej dopasowany do jego potrzeb. Ponadto, nasz system umożliwia przeprowadzenie własnej kalkulacji leasingu po wybraniu przez klienta właściwych parametrów system przefiltruje dla niego oferty i wskaże te najbardziej odpowiednie. W ten sposób udało nam się uprościć komunikację na linii klient-leasingodawca.

Proces składania wniosku i weryfikacja klienta

Ulepszyliśmy również proces składania wniosku i przebieg weryfikacji klienta. Po wybraniu właściwej oferty klient przesyła wypełniony na stronie internetowej wniosek, w którym podaje swoje dane kontaktowe. Są trzy metody weryfikacji klienta do wyboru:

  • ręczna,
  • półautomatyczna dane z formularza są synchronizowane do systemu CRM, po czym konsultant kontaktuje się z klientem i omawia szczegóły,
  • automatyczna – wszystkie dane są weryfikowane automatycznie, na przykład przez dodatkowy przelew z konta firmowego.

Analiza ryzyka i scoring kredytowy

Kolejny etap to analiza ryzyka i scoring kredytowy wnioskodawcy. Możemy zaproponować klientowi skonsolidowanie danych gospodarczych i zaimplementowanie autorskiego systemu scoringowego w zależności od jego potrzeb. Nasz integrator informacji gospodarczych błyskawicznie zbiera dane z kilkunastu niezależnych źródeł zarówno z baz ogólnodostępnych (CEiDG, KRS, KNF), jak i wywiadowni gospodarczych, ubezpieczycieli, BIK czy giełd długów i wierzytelności przechowuje je i przekazuje do innych części systemu. Z kolei system scoringowy pozwala na różnicowanie źródeł wykorzystywanych danych, analizuje ryzyko wniosków i posiada wbudowany algorytm, który wydaje automatyczne decyzje.

Proces podpisania umowy

Jak na razie polskie prawo nie zezwala na przeniesienie całego procesu leasingowego do strefy online, ponieważ w przypadku pojazdów umowa musi zostać zawarta w tradycyjny sposób: po zapłaceniu opłaty wstępnej klient otrzymuje papierową umowę (na przykład przez firmę kurierską), którą podpisuje i odsyła. Inaczej sprawa wygląda z produktami o mniejszej wartości niż pojazdy – tutaj dokonanie opłaty wstępnej jest równoznaczne z zawarciem umowy online. Mając nadzieję, że przepisy prawne wkrótce się zmienią, pracujemy nad jednym z najważniejszych udogodnień dla klientów, czyli możliwością podpisania umowy w całości online.

Dalsze cele

W rezultacie wdrożenia przez nas RPA czas potrzebny na zawarcie umowy leasingu lub wynajmu uległ skróceniu do 7 dni. Jednak nasza firma na tym nie poprzestaje – dzięki oprogramowaniu i procesowi internetowemu proces leasingu online może zostać skrócony:

  • w przypadku umowy pożyczki leasingowej: do 15 minut/ 2 godzin,
  • w przypadku leasingu operacyjnego: do 1 dnia.

Sukces związany z wdrożeniem naszego systemu Mint Leasing Online System u klienta został opisany przez nas w case studies poświęconemu Easyleasy.pl.

Zobacz wdrożenia RPA i BPA u naszych klientów, czytając historię ich sukcesów popartą liczbami:

Co możemy zrobić dla Ciebie ?

Masz pomysł, działający system, a może potrzebujesz dedykowanego oprogramowania bądź automatyzacji i robotyzacji procesów?

Sprawdź nasze usługi i umów się na spotkanie.