Czym jest FinTech
software development?

8 listopada 2019 Anna

Nowoczesne technologie przeobrażają świat finansów. Do niedawna branża finansowa w pierwszej chwili przywoływała na myśl wielkie budynki wypełnione pracownikami – takie obrazki stopniowo stają się jednak częścią przeszłości, usługi finansowe bowiem aktywnie przechodzą do Internetu oraz na urządzenia mobilne.

Odpowiedzią na dynamiczne zmiany na rynku finansowym i wciąż rosnące oczekiwania klientów jest sektor FinTech, który stanowi swoisty pomost między technologiami i finansami. Swój wkład w budowanie nowego świata finansów mają software house’y, które dostarczają odpowiednie rozwiązania firmom z branży FinTech. Wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące sektora FinTech i FinTech software development postaramy się przedstawić na podstawie naszych własnych doświadczeń.

Czym jest sektor FinTech?

FinTech, czyli Financial Technology, to sektor łączący rozwiązania finansowe i technologiczne przy wykorzystaniu Internetu w celu przyspieszenia i ulepszenia procesów, zwiększenia bezpieczeństwa oraz obniżenia kosztów.

W porównaniu do tradycyjnych instytucji finansowych FinTechy są zminiaturyzowanymi podmiotami – nie potrzebują rozbudowanej infrastruktury, ponieważ funkcjonują online, i nie zatrudniają wielu pracowników, których zastępują odpowiednie rozwiązania informatyczne, dzięki czemu ich usługi mogą być tańsze i są dostępne bez przerwy. Przyjmuje się, że usługi z sektora FinTech mogą być świadczone w modelu B2C, B2B, a także C2B i C2C. FinTechy przeważnie koncentrują swoją działalność wokół jednej konkretnej usługi.

Na całym świecie sektor FinTech rozwija się bardzo dynamicznie. Zgodnie z zestawieniem The Connecting Global FinTech: Interim Hub Review, przygotowanym przez Deloitte, największymi ośrodkami FinTech na świecie są cztery lokalizacje: Londyn, Nowy Jork, Dolina Krzemowa i Singapur. Obecnie najwięcej przedsiębiorstw z tej branży działa w Europie, choć w ostatnim czasie FinTech zyskuje coraz większą popularność na kontynencie azjatyckim. Wśród światowych liderów tego sektora można wymienić wiele firm, na przykład:

 • PayPal (przelewy online),
 • Alipay (transakcje online),
 • Stripe (przelewy online),
 • Coinbase (wymiana walut online).

W 2018 roku wartość inwestycji w sektor FinTech osiągnęła rekordowe 39,57 mld USD, czyli o 120% więcej niż w roku poprzedzającym – tak wynika z badań CB Insights. Dla porównania, w 2014 roku ta wartość wyniosła 19,9 mld USD, co oznacza, że w ciągu 5 lat wartość inwestycji w branżę FinTech wzrosła niemal dwukrotnie. Według niektórych szacunków do 2020 roku wartość osiągnie poziom nawet 46 mld USD.

Fintech w Polsce

W Polsce sektor FinTech również rozwija się prężnie, choć brakuje oficjalnych danych na ten temat. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Deloittew 2017 roku Polska była największym ośrodkiem FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym samym roku w światowym rankingu liderów nowoczesnej bankowości Warszawa wyprzedziła takie miasta jak Praga, Mediolan czy Madryt.

Na Mapie Polskiego FinTechu 2019, przygotowanej przez redakcję Cashless i FinTech Poland, wyróżniono kilka kategorii polskich firm z sektora FinTech. Najliczniejszymi kategoriami są:

 • płatności (21 firm),
 • zarządzanie finansami osobistymi (15),
 • rynki kapitałowe i handel walutami (14),
 • pożyczki i kredyty (13).

Wśród liderów polskiego sektora FinTech wymienia się takie firmy jak:

 • PayU (płatności online),
 • Blue Media (płatności online),
 • Polski Standard PłatnościBLIK (płatności mobilne),
 • LeaseLink (leasing online),
 • Patronite (crowdfunding).

Czym jest FinTech software development?

FinTech software development to rozwiązania dla branży FinTech, opracowywane przez software house’y – firmy, które zapewniają swoim klientom dedykowane usługi programistyczne. Proponowane przez software house’y rozwiązania charakteryzują się wysoką jakością i można je dostosowywać do konkretnych wymagań zleceniodawcy. W projektowaniu firmy te wykorzystują zazwyczaj nowoczesne metody pracy (np. Agile, Scrum), które opierają się przede wszystkim na tym, że całość działań zostaje podzielona na mniejsze etapy, a poszczególne elementy projektu są przedstawiane klientowi na bieżąco.

Wszystkie interesujące informacje na temat specyfiki software house’ów można znaleźć w naszym artykule: https://www.mintsoftware.pl/blog/czym-jest-software-house/.

Software house, który projektuje rozwiązania dla branży FinTech, wyróżnia się na tle innych software house’ów tym, że jego pracownicy dobrze znają i rozumieją zarówno branżę technologiczną, jak i finansową. Ponadto muszą się orientować w obowiązujących przepisach prawa (np. dyrektywa PSD2, Split Payment, aktualne ustawy podatkowe, etc). Firmy te pełnią funkcje pośredniczące, tzn. dostarczają rozwiązania przedsiębiorstwom, nie jednostkom – głównie do start-upów z sektora FinTech i instytucji finansowych. Są one prężnie się rozwijającymi firmami technologicznymi, które potrafią znaleźć niszę na rynku finansowym i wejść w nią z gotowymi produktami. 

znajomość rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych

podejście analityczne

dostęp do partnerów technologicznych i biznesowych

wiedza

wysoka jakość usług

znajomość rynku finansowego

Jakie technologiczne innowacje dla branży FinTech są rozwijane przez software house’y?

RPA i BPA

Automatyzacja i robotyzacja procesów biznesowych jest rozwiązaniem, które może znacznie zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa. Zastosowanie tych metod powoduje wyraźne zredukowanie kosztów administracyjnych (nawet o 50%), jak również poprawę jakości i szybkości działań. Nawet najlepszy pracownik w firmie nie jest w stanie dorównać pod względem szybkości i dokładności systemom zaprojektowanym przez software house. Nie bez znaczenia jest również to, że systemy te niezwykle łatwo adaptują się do zachodzących zmian, np. przepisów prawnych.

Big Data i Machine Learning

W biznesie dane mają dużą wartość, a procesy na nich bazujące są wykorzystywane w wielu obszarach ludzkiej działalności. Termin Big Data odnosi się do ogromnych ilości danych, z którymi tradycyjne sposoby przetwarzania sobie nie radzą. Technologia Machine Learning (uczenia maszynowego), posługując się zaawansowanymi algorytmami, wykorzystuje Big Data do zdobycia cennych informacji.

Zastosowanie technologii Machine Learning pomaga osiągać lepsze wyniki biznesowe, dzięki temu że algorytmy Machine Learning umożliwiają automatyzację działań, wykonywanie skrupulatnych planów i prognoz czy szybkie podejmowanie decyzji. 

Zabezpieczenia biometryczne

W ostatnim czasie zauważalnie wzrosła popularność technologii biometrycznych, które precyzyjnie weryfikują tożsamość klienta w kilka sekund. Software house’om udało się opracować rozwiązania umożliwiające klientom powszechne korzystanie z czytnika linii papilarnych do zarządzania bankowością, a jednocześnie opracowują kolejne metody biometryczne, takie jak skan tęczówki i rozpoznawanie twarzy lub głosu, które są bardziej zaawansowane, szybsze i przyjemniejsze w obsłudze w porównaniu do tradycyjnych metod.

Możliwości tych nowych technologii są na razie ograniczone, jednak software house’y pracują nad tym, aby w przyszłości można było za ich pomocą dokonywać przelewów czy wnioskować o kredyt. Wszystkie te innowacje biometryczne sprawiają, że klienci czują się w sieci znacznie bezpieczniej, dzięki czemu chętniej korzystają z usług finansowych przez Internet.

Blockchain

Weryfikowalne i przejrzyste źródło informacji o transakcjach, jakim jest blockchain – rozproszony rejestr operacji przeprowadzanych w danej sieci, do którego dostęp mają wszyscy jej użytkownicy – to wręcz wymarzone rozwiązanie dla sektora finansowego. W software house’y rozwijające tę technologię zainwestowały do tej pory m.in. American Express, Visa czy MasterCard. W 2016 roku wartość inwestycji w rozwiązania blockchain przekroczyła 1 mld USD. Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego do 2027 roku nawet 10% światowego PKB będzie przechowywane na platformach blockchain.

Jakie zastosowanie mają rozwiązania dla branży FinTech?

Współpraca z software house’em przynosi przedsiębiorstwom z sektora FinTech wiele korzyści. Dzięki pomocy partnera technologicznego mogą się skuteczniej dostosowywać do nowych trendów na rynku i rosnących oczekiwań klientów. Software house’y są w stanie szybciej i efektywniej wprowadzać na rynek nowe rozwiązania, ze względu na to, że nie są ograniczone wewnętrznymi procedurami.

W przeważającej części opisane poniżej przykłady zostały oparte na rozwiązaniach proponowanych przez Mint Software.

Bezpieczeństwo

Rozwiązania opracowywane przez software house’y przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa klientów korzystających z systemów internetowych online, w tym także z aplikacji mobilnych. Sposobem na potwierdzenie tożsamości danej osoby są przelewy weryfikacyjne (zazwyczaj w kwocie 1 zł), których wiele banków wymaga na przykład w przypadku otwierania konta bankowego lub wnioskowania o kredyt. Dane osoby, która wykonała przelew, są automatycznie porównywane z informacjami zawartymi we wniosku.

Personalizacja

Współcześni klienci oczekują produktów i usług ściśle dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb, dlatego tak ważna dla wszystkich firm jest personalizacja. Przedsiębiorstwa modyfikują swoje oferty i coraz silniej koncentrują się na kliencie, a nie na samym produkcie – do tego jednak nie wystarczają już tradycyjne badania rynkowe.

Software house’y są w stanie szybciej zidentyfikować potrzeby klientów i na nie zareagować dzięki zastosowaniu analityki behawioralnej opartej na Big Data. Przetwarzanie informacji typu first-party data daje odpowiedź na to, w jaki sposób klienci podejmują decyzje – dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zaproponować im produkty, które są najbliższe ich preferencjom.

Chatboty

Oczywiście chatboty są powszechnie stosowane już od jakiegoś czasu, jednak teraz stają się one coraz bardziej rozwinięte. Software house’y wciąż ulepszają te programy, tak aby mogły analizować coraz większe ilości danych i w ten sposób jeszcze efektywniej służyć klientom.

Najnowsze chatboty są w stanie odpowiedzieć na pytania klientów o usługi bankowe, które obejmują m.in. obliczanie odsetek, planowanie oszczędności, wyszukiwanie pobliskich bankomatów, dostarczanie aktualizacji dotyczących rynku finansowego. Ponadto chatboty są pomocne w wykrywaniu potencjalnych oszustw: są w stanie dostrzec anomalie – dzięki zastosowaniu zaawansowanej analizy danych – i poinformować o tym pracowników firmy.

Jako nowy, jeszcze bardziej zaawansowany kanał komunikacyjny z klientem wykorzystywany w biznesie jest także Asystent Google, czyli osobisty asystent głosowy, który – co ważne – obsługuje język polski. Firma, decydując się na Asystenta Google, umożliwia swoim klientom wykonywanie pewnych czynności, np. robienie zakupów czy wypełnianie formularzy, bez użycia klawiatury – jedynie za pomocą głosu.

Faktoring

Rozwiązania projektowane przez software house znajdują zastosowanie w obszarze faktoringu. Usługi faktoringowe oferują także przedsiębiorstwa spoza sektora bankowego. Software house opracuje do Twojej firmy odpowiednie rozwiązanie, które znacznie przyspieszy proces faktoringu, dzięki zautomatyzowaniu i zrobotyzowaniu jego poszczególnych etapów.

W Mint Software opracowaliśmy gotowy do wdrożenia system obsługujący cały proces operacyjny firmy faktoringowej. System ten umożliwia m.in.:

 • automatyzację procesów sprzedaży, obsługi operacji i rozliczeń oraz finansowania,
 • generowanie raportów,
 • ograniczenie pracy manualnej,
 • komunikację z klientem ze wsparciem omnichannel i nowoczesnymi kanałami digitalowymi.

E-commerce

Branża e-commerce znajduje się pod silnym wpływem sektora FinTech. Software house’y dostarczają firmom zajmującym się handlem elektronicznym fintechowe rozwiązania, które umożliwiają:

 • płatności mobilne – ta forma sukcesywnie się rozwija – zgodnie z danymi udostępnionymi przez największe banki w Polsce, w drugim kwartale 2019 roku liczba transakcji mobilnych w Polsce przekroczyła 160 milionów,
 • płatności peer to peer (płatności dokonywane bez udziału rachunku bankowego, np. przelewy na numer telefonu) – wśród form płatności P2P w Polsce największą popularnością cieszy się BLIK: w czwartym kwartale 2018 roku użytkownicy BLIK-a wykonali 33,7 miliona transakcji, z czego 25 milionów stanowiły płatności e-commerce,
 • pożyczki online – Polacy powoli przekonują się do firm udzielających pożyczek online: w 2018 roku na taką opcję zdecydowało się 3% osób pożyczających pieniądze
 • leasing online – proces zawierania umowy leasingowej może trwać nawet 14 dni – przeniesienie go do strefy online wyraźnie skraca ten czas: nawet do 7 dni.

W świecie biznesu bez trudu można znaleźć renomowane i odnoszące sukcesy przedsiębiorstwa, które dostrzegły profity, jakie może przynieść współpraca z firmami informatycznymi, i korzystały lub wciąż korzystają z ich usług:

 • Citigroup – jedna z czołowych amerykańskich instytucji finansowych na świecie już od wielu lat współpracuje z różnymi dostawcami usług informatycznych, m.in.  TATA Consultancy Services i Wipro. Inne instytucje finansowe, które również funkcjonują w ten sposób, to: Bank of America, J.P.Morgan, Goldman Sachs.
 • Slack – na samym początku swojej działalności firma wynajęła kanadyjskie przedsiębiorstwo, które w niedługim czasie opracowało dla niej aplikacje webowe i mobilne oraz zajęło się jej stroną internetową. Obecnie Slack jest wyceniany na ponad 7 mld USD.

Jakie korzyści zapewni Ci współpraca z software house’em?

przyspieszenie procesów zachodzących w Twojej firmie

poprawa jakości i szybkości działań -> wzrost wydajności

redukcja kosztów

personalizacja Twoich produktów i usług -> wzrost satysfakcji Twoich klientów

płynna adaptacja do zmian zachodzących na rynku i rosnących oczekiwań klientów

zwiększenie bezpieczeństwa Twoich klientów -> wzrost zaufania do Twojej firmy

Zobacz wdrożenia RPA i BPA u naszych klientów, czytając historię ich sukcesów popartą liczbami:

Co możemy zrobić dla Ciebie ?

Masz pomysł, działający system, a może potrzebujesz dedykowanego oprogramowania bądź automatyzacji i robotyzacji procesów?

Sprawdź nasze usługi i umów się na spotkanie.