BPA – Bardzo Prosto o Automatyzacji

5 czerwca 2019 Anna

Na czym polega Automatyzacja Procesów Biznesowych ?

BPA czyli automatyzacja procesów biznesowych to metoda, która polega na zautomatyzowaniu określonych elementów powtarzalnych procesów w celu optymalizacji działalności firmy. Odpowiednie oprogramowanie jest w stanie w krótkim okresie wykonać skomplikowane, lecz schematyczne zadania, “uwalniając” czas i eliminując zbędny wysiłek pracowników, ograniczając znacznie potrzebę zatrudniania kolejnych osób i oszczędzając tym samym pieniądze przedsiębiorstwa.

Wstęp

Automatyzacja Procesów Biznesowych jest wszędzie. Każda branża wykorzystuje ją – od sektorów produkcyjnych, poprzez spedycyjne, telekomunikacyjne, po usługowe, usprawniając dotychczasowe procesy. Przenika naszą codzienność i, na szczęście, zastępuje człowieka przy coraz większej ilości zadań.

Przyjrzyjmy się, jaką robi różnicę w przypadku procesów biznesowych.

Z jakich powodów warto zdecydować się na wdrożenie metody BPA i jakie udokumentowane korzyści metoda ta przyniosła naszym klientom?

5 NAJWAŻNIEJSZYCH POWODÓW AUTOMATYZACJI PROCESÓW BIZNESOWYCH

1. Oszczędzaj czas pracowników – i ograniczaj ich frustrację!

Kiedy pracownicy wykonują codziennie jednakowe bądź bardzo podobne do siebie zadania, marnujemy czas, pieniądze i zazwyczaj – w wyniku znudzenia – ograniczamy ich wydajność. Optymalizacja procesu poprzez zastosowanie BPA sprawia, że zespół może skupić się na kreatywnych, a czasami krytycznych zadaniach.

Przykładem automatyzacji, która uwolniła cenne zasoby ludzkie, jest nasz system do rozliczania i księgowania. Nasze oprogramowanie pozwala całkowicie wyeliminować udział papierowych dokumentów: cała obsługa operacji i rozliczeń klienta odbywa się on-line. Dzięki temu administratorzy są w stanie zoptymalizować swoją pracę, koncentrując się na zagadnieniach wymagających inwencji i przenikliwości.

2. Eliminuj błędy, które szkodzą Twojej firmie

Errare humanum est – przy pracy człowieka zawsze musimy założyć pewien margines błędu. Odręczne wykonywanie zadania zawsze wiąże się z ograniczonym poziomem dokładności i większym ryzykiem pomyłki. Jak wiemy, czasem najdrobniejsze nawet uchybienia przyczyniają się do ogromnych kosztów bądź utraty przychodów Twojej firmy. Posługując się precyzyjnym programem, minimalizujemy to zagrożenie.

Weźmy na warsztat sytuację, w której przyznany zostanie kredyt osobie, która okaże się  jednak świetna w produkowaniu długów a nie generowaniu przychodów. Dzięki zautomatyzowanej analizie danych zbieranych z 16 źródeł, pracownik odpowiedzialny za ocenę ryzyka i rating klientów otrzymuje komplet informacji jeszcze zanim zasiądzie do zgłoszonego wniosku kredytowego. Dzięki automatyzacji oceny ryzyka  jego firma nie przyzna kredytu nieodpowiedniemu przedsiębiorcy.

3. Miej 100% wgląd w zachodzący proces

Pełna dokumentacja to zawór bezpieczeństwa dla firmy – gdy coś się wykoleja,  możliwość prześledzenia wszystkich kroków pozwala szybko namierzyć błąd, poprawić kod, ukończyć zadanie. Automatyzacja procesów biznesowych gwarantuje pełną dokumentację i zapewnia 100% przejrzystości. Już na pierwszy rzut oka widać, kto jest odpowiedzialny za pomyłkę oraz ile czasu jest potrzebne na skorygowanie procesu, co szczególnie istotne przy złożonych i skalowalnych  projektach.

4. Skróć czas realizacji zamówienia

Rutynowe zadania zazwyczaj są czasochłonne i monotonne. Inteligentne oprogramowanie do automatyzacji pozwala radykalnie skrócić czas ich realizacji, a równocześnie optymalizuje przepływ pracy organizacji.

Przykładem wdrożenia z korzyścią narzędzi BPA jest automatyzacja ofert leasingowych. Proces zawierania umowy może być naprawdę szybki i prosty! Dzięki BPA czas zawarcia umowy skracamy z 14 do 5 dni, w tym czasie dokonując pełnego  procesu koszykowego, scoringu i podpisując umowę on-line.

5. Działaj w oparciu o dane

Dobre narzędzie BPA zawiera funkcje analityczne, które pozwala popatrzeć na cały proces z lotu ptaka. Pomaga zdiagnozować wąskie gardła oraz zidentyfikować kluczowe informacje potrzebne do podejmowania decyzji, które pozwolą rozwijać dalej Twoją firmę. Posiadanie dostępu do danych może się okazać najcenniejszym zasobem osób, które decydują o kierunku rozwoju przedsiębiorstwa.

Częstokroć wąskim gardłem w przyspieszeniu procesu zawarcia umowy okazuje się zbieranie danych gospodarczych z wszystkich źródeł gospodarczych w celu oceny i weryfikacji potencjalnych kontrahentów. Dzięki automatyzacji 100% nowych klientów jest weryfikowanych przez stworzony zrobotyzowany integrator danych gospodarczych.  Czas weryfikacji klienta można skrócić z 6 godzin do 5 minut.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Wydaje się, że ze względu na rosnące oczekiwania rynku, BPA to nie tylko możliwość, ale wręcz warunek sine qua non rozwoju biznesu. Historie naszych klientów to dowód na to, że automatyzacja wybranych procesów biznesowych to czynnik decydujący o zdobyciu przewagi nad konkurencją. Trudno, aby było inaczej, skoro BPA to synonim oszczędności czasu i pieniędzy, zwiększenia produktywności pracowników, terminowej realizacji projektów i gwarant satysfakcji klienta.

Zobacz wdrożenie BPA u naszych klientów, czytając historię ich sukcesów popartą liczbami:

Co możemy zrobić dla Ciebie ?

Masz pomysł, działający system, a może potrzebujesz dedykowanego oprogramowania bądź automatyzacji i robotyzacji procesów?

Sprawdź nasze usługi i umów się na spotkanie.